3 grudnia 2024
W dniach 5 – 7 czerwca 2017 firma Webtechnika Bartłomiej Opajdowski uczestniczyła w szkoleniu pt. „Advenced programing technigues – Django, python”, które odbyło się w Londynie. Tematem szkolenia było zaawansowane techniki programowania w języku używanym w naszej codziennej pracy czyli w Pythonie oraz przy użyciu frameworka Django. Szkolenie prowadził Pan Łukasz Korzybski – właściciel firmy Lookweb Limited organizującej szkolenie, programista i wieloletni praktyk Django.
Lookweb Limited to firma IT zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania i konsultacjami z dziedziny technologii informacyjnych oraz pisaniem aplikacji webowych przy użyciu metod zwinnych (agile). Do odbiorców świadczonych przez firmę Lookweb Limited nalezą różne firmy IT oraz instytucje rządowe.
Pierwszy dzień szkolenia obejmował wprowadzenie do programowania obiektowego, co właściwie pozwoliło usystematyzować posiadaną już wiedzę w tym zakresie, następnym tematem był SOLID - Principles that Apply, obejmujący pięć podstawowych założeń programowania obiektowego: zasady jednej odpowiedzialności (ang. single responsibility), zasady otwarte-zamknięte (ang. open-close), zasady podstawienia Liskov (ang. Liskov substitution principle), zasady segregacji interfejsów (ang. interface segregation principle) oraz zasady odwrócenia zależności (ang. dependency inversion principle). Zasady te, poparte właściwymi przykładami, systematyzują pisanie oprogramowania zarówno indywidualnego, jak i w zespole.
Kolejny dzień obejmował wielowątkowość oraz obsługę systemów kolejkowania. Temat o tyle ważny, że Python posiada tzw. Global Interpreter Lock co skutecznie ogranicza korzystanie z wątków bezpośrednio w Pythonie. Dlatego też drugi dzień obejmował szkolenie z użycia narzędzia Celery oraz systemów kolejkowania takich jak RabbitMQ oraz Redis.
W ostatnim dniu, szkolenie obfitowało w praktyczne zadania, które pozwoliły na użycie nabytej wiedzy.
Szkolenie z pewnością przełoży się na rozwój firmy. Szczególny nacisk zajęć na wielowątkowość wspomoże optymalizację poruszanych przez nas zagadnień w ramach pisanego w przyszłości oprogramowania. Nie bez znaczenia były też fragmenty szkolenia dotyczące programowania w zespole. Cel udziału w szkoleniu został w pełni osiągnięty, a wiedza oraz kontakty nabyte na szkoleniu z pewnością przełożą się na nowe zlecenia i rozwój firmy.
Szkolenie zostało sfinansowane przez OPN-T w ramach zorganizowanej przez OPN-T w 2016 r. edycji II konkursu „NOWA NATURA BIZNESU OPN-T – innowacyjność narzędziem internacjonalizacji”, nagrody w postaci tytułu „Nowa Natura Biznesu – OPN-T 2016” w kategorii: produkt lub usługa przedsiębiorstwa inkubowanego OPN-T/ produkt lub usługa przedsiębiorstwa dojrzałego OPN-T
Oczywiście nie samą nauką i szkoleniami człowiek żyje, pozostała część czasu poza szkoleniem została spożytkowana na zwiedzanie Londynu.